A
W
A
R
E

Що станеться, якщо люди продовжать нераціонально використовувати антибіотики

Десятки тисяч років люди несистемно користувалися антибіотиками. У ХХ сторіччі почалося їх промислове виробництво і це здавалося порятунком. Проблеми невиліковних раніше хвороб вирішувалися тижневим курсом ін'єкцій. Пізніше, в так звану «золоту еру» антибіотиків, все стало ще краще: препарати стали ефективнішими та зручнішими. Біодоступність підвищилася, а потреба в уколах відпала. Тепер курс пігулок — і прощавай хламідіоз.
Трохи історії
Але біда прийшла, звідки не чекали. Не чекали, звісно, люди, які приймали антибіотики, а біологи про все знали давно. Адаптація організмів до зовнішніх факторів — це природний процес еволюції, а мікроби адаптуються дуже швидко. Тому антимікробні препарати стають все менш ефективними, а бактерії — все більш стійкими. Це називається антибіотикорезистентністю.

Що зараз?

Бактерії навчаються самі та навчають інших бактерій, навіть інших видів — ось у кого б людству повчитися взаємовиручці. Безвідповідальне використання людьми антимікробних препаратів прискорює це навчання. Тут ми вже програли битву — антибіотики незабаром припинять працювати. У нас є шанс тільки сповільнити це відповідальним їх вживанням.

ВООЗ називає стійкість до антибіотиків однією з головних проблем для глобальної охорони здоров'я. Від захворювань, що викликані стійкими до антибіотиків бактерій щороку помирає 700 тисяч людей. Якщо продовжити безвідповідально поводитися з цими препаратами, незабаром вони зовсім перестануть працювати і ми залишимося з бактеріями сам на сам.

Яким же буде світ без антибіотиків?

Проведемо уявний експеримент. Ось, останній антибіотик перестав діяти, бактерії нечутно тріумфують — вони залишилися з людьми сам на сам. Як зміниться наше життя?

Інфекції стануть невиліковними

Вже зараз, в країнах, що розвиваються, деякі найпоширеніші дитячі захворювання, такі як пневмонія та інші інфекційні хвороби дихальної системи, малярія, вже не можна вилікувати. В перспективі, пересічний бронхіт може ускладнитися запаленням легенів, а за відсутності антибіотиків, мікроорганізм не буде чим придушити або знищити — і доведеться сподіватися, що пневмонія пройде сама.

Те ж саме з інфекціями ЛОР-органів, туберкульозом, менінгітом, ангіною. Багато бактеріальних захворювань не є смертельними, але без антибіотиків вони протікатимуть довго, тяжко і з ускладненнями. До речі, інфекції, що передаються статевим шляхом, теж стануть невиліковними, тож у прекрасному новому світі без антибіотиків кращий друг людини — презерватив, а не собака. Адже собака може вкусити, а в місце укусу може потрапити інфекція, і у цій ситуації собака далеко не товариш, вона — ходяча небезпека.

Рак теж буде неможливо вилікувати

Хіміотерапія та опромінення знижують кількість лейкоцитів у крові, а саме лейкоцити борються з патогенними бактеріями, вірусами і токсинами. В результаті цих процедур, імунна система не може протистояти взагалі нічому і будь-який вдих повітря для онкохворого, що лікується, може стати смертельним.

Операції стануть дуже ризикованими

Будь-які операції. Будь-який надріз на шкірі потенційно зможе призвести до смерті. Видалення апендициту або пересадка органів — все стане потенційно смертельним. І тут постане етична сторона проблеми: навіть якщо пацієнт буде згоден піти на ризик, лікарі можуть відмовитися брати на себе таку відповідальність.

Пологи

Будуть занадто небезпечними. Адже кесарів розтин за відсутності антибіотиків поверне нас до середньовіччя за відсотком смертності, та й навіть без розрізу збільшиться ризик інфікування. Жінки стануть менше народжувати і частіше помирати при пологах — людей стане менше.

Економічні наслідки

Тут все просто. Людей стане менше, вони стануть більше хворіти, частіше помирати і менше працювати. Відповідно — менше виробляти і більше споживати. Це спричинить економічний колапс та масову бідність.

Неможливими стануть багато речей, які сьогодні нас рятують: від гемодіалізу до звичайного внутрішньовенного уколу. Ніяких катетерів, штучної вентиляції легенів, трансплантації органів, біопсії, хіміотерапії та протезування. Доведеться жити дуже обережно — адже будь-яка травма може стати смертельною: від автокатастрофи до банального падіння на льоду.

Та й хворіти теж буде страшно, причому хворіти чим завгодно. Також зникне пластична хірургія, а татуювання та пірсинг стануть вкрай ризикованими розвагами. А ще, виробництво м'яса стане надто дорогим, а його вживання — небезпечним, адже у м'ясі можуть бути бактерії. Людство, go vegan!

Що можуть вчені?

Є кілька альтернативних методів боротьби з бактеріями, наприклад, вакцинація і терапія бактеріофагами. Якщо з вакцинацією все зрозуміло, то терапія бактеріофагами — це лікування інфекційних хвороб за допомогою вірусів. Хоч ці методи і не нові, дослідження, спрямовані на пошук ефективних протимікробних ліків з доведеною результативністю ще тривають.
Антибіотики «золотої ери» виділили з ґрунтів та подальші пошуки в цьому напрямку виявилися безуспішними. Зараз вчені дивляться у бік інших екологічних ніш, таких як моря, океани, флора, фауна, гриби і так далі.

Але через низькі ціни на антимікробні препарати у фармацевтичних компаній немає фінансового стимулу, щоб розробляти нові ліки. І як результат — ініціативи, спрямовані на боротьбу з резистентністю шляхом створення нових препаратів, не отримують потрібних інвестицій.

Що можемо ми?

Так як головна причина розвитку антибіотикорезистентності — безвідповідальне і безконтрольне вживання людьми протимікробних препаратів, ми можемо багато чого. Якщо не призначатимемо антибіотики самі собі, а приймаючи їх, будемо дотримуватися рекомендацій лікаря та інструкцій з використання, то зможемо вповільнити розвиток резистентності. І у такий спосіб дамо вченим час придумати щось, що врятує нас від описаного вище непривабливого майбутнього. А поки будемо пам'ятати головне: виписувати антибіотики — справа лікаря.
Наш сайт використовує файли cookie, які дозволяють зробити роботу з клієнтом більш точною і приємною
Добре, дякую
Close
Цей сайт розроблено в рамках інформаційної кампанії, що здійснюється Центром громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України та бюро ВООЗ в Україні.
This site was made on Tilda — a website builder that helps to create a website without any code
Create a website