A
W
A
R
E

Потрібні антибіотики в потрібний час: рекомендації ВООЗ

Резистентність — одна з глобальних проблем, і всім країнам потрібно об'єднатися, щоб зупинити її стрімкий розвиток. Наразі головна мета — сприяти обізнаності щодо протимікробних препаратів, способів їх застосування та ризиків стійкості до антибіотиків. У 2015 році 68-ма Всесвітня асамблея охорони здоров'я підтримала Глобальний план дій щодо стійкіості до протимікробних препаратіві.
Причина розвитку резистентності — безвідповідальне вживання антибіотиків. В наш час мікроорганізми, що є збудниками поширених захворювань людини — туберкульозу, ВІЛ/СНІДу, малярії, венеричних захворювань, інфекцій сечовивідних шляхів, пневмонії, інфекцій кровотоку та кишкових інфекцій — вже набули стійкості до широкого спектру антимікробних препаратів. Лікарі вимушені частіше призначати ліки «останньої надії», які коштують дорожче, мають більше побічних дій та недоступні або відсутні в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

Саме тому у 2019-му ВООЗ створила нову класифікацію антимікробних препаратів AWaRe, у якій розподілила всі антибіотики на три групи: Access (доступу), Watch (спостереження), Reserve (резерву). Це новий інструмент, який допоможе країнам покращити лікування антимікробними препаратами: збільшити доступ та зменшити резистентність.

Резистентність та антибіотики

Access (доступу)

Група найбільш ефективних антибіотиків першого та другого ряду для 25 найпоширеніших інфекцій. Ці антимікробні препарати повинні бути гарантовано якісними та завжди доступними. Антибіотики першого ряду, як правило, є агентами вузького спектру дії із позитивним співвідношенням користі та ризику. Вони мають низький рівнень розвитку резистентності. Препарати другого вибору — антибіотики більш широкого спектру дії, потенціал розвитку резистентності у яких вищий, або у яких співвідношення переваг та ризиків гірше.

Антибіотики групи Acсess (доступу)

Препарати другого ряду (група спостереження) — антибіотики більш широкого спектру дії, потенціал розвитку резистентності у яких вищий, або у яких співвідношення переваг та ризиків гірше, ніж у препаратів з групи Access.

Watch (спостереження)

Антибіотики групи Watch (спостереження)

Антимікробні препарати з цієї групи призначаються виключно при тяжких бактеріальних захворюваннях, що несуть загрозу життю та відрізняються мультирезистентністю до препаратів з основних груп. Щоб зберегти ефективність цих антимікробних препаратів і надалі, національні та місцеві програми керівництва мають вести постійний моніторинг та регулярно звітувати щодо вживання антибіотиків з цієї групи.

Reserve (резерву)

Антибіотики групи Reserve (резерву)

Дізнатися більше про досвід боротьби різних країн з антимікробною резистентністю можна тут, а ознайомитися з порадами для фармацевтів та лікарів у цій боротьбі можна тут.
Наш сайт використовує файли cookie, які дозволяють зробити роботу з клієнтом більш точною і приємною
Добре, дякую
Close
Цей сайт розроблено в рамках інформаційної кампанії, що здійснюється Центром громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України та бюро ВООЗ в Україні.
This site was made on Tilda — a website builder that helps to create a website without any code
Create a website