A
W
A
R
E

Будьмо здорові: Всесвітній тиждень поінформованості про антибіотики

Кожного листопада проводиться Всесвітній тиждень поінформованості про антибіотики та боротьби з антимікробною резистентністю. До ініціативи долучаються уряди, медичні установи, школи та громадяни по всьому світу. Кампанія висвітлює найкращі практики для широкої громадськості, медичних працівників та політиків, щоб допомогти зупинити подальше виникнення та поширення резистентності до антибіотиків.
У 2015 році 68-ма Всесвітня асамблея охорони здоров'я підтримала Глобальний план дій щодо стійкості до протимікробних препаратів. Його мета — сприяти глобальній обізнаності щодо протимікробних препаратів, способів їх застосування та ризиків стійкості до антибіотиків.

Хоча підвищення рівня знань людини щодо антимікробних препаратів та резистентності є важливим кроком, реальні та дієві зміни відбуваються лише тоді, коли до ініціативи долучаються цілі громади по всьому світу.

Чому це важливо?

Осяжне майбутнє: 5 цілей для подолання резистентності

Всесвітня асамблея охорони здоров'я розробила глобальний план боротьби зі стійкістю до антибіотиків, який має стати основою для формування національних планів. Він складається з п'яти кроків:
покращити обізнаність та розуміння антибіотикорезистентності через ефективну комунікацію, освіту та практику;
зміцнити освітню та доказову бази шляхом спостереження та досліджень;
зменшити частоту зараження через ефективні заходи санітарії, гігієни та профілактики інфекцій;
оптимізувати використання антимікробних лікарських засобів для здоров'я людини та тварин;
Всесвітній тиждень поінформованості про антибіотики — один з важливих інструментів глобальної кампанії ВООЗ у боротьбі зі стійкістю до антимікробних препаратів. Він актуалізує проблему резистентності та пропонує всім країнам світу долучитися до її вирішення.
розробити економічну базу для стійких інвестицій, яка б враховувала потреби всіх країн, та збільшити інвестиції в розробку нових препаратів.

Профілактика бактеріальних захворювань

Один з найдієвіших способів зупинити розвиток резистентності — запобігти хворобі. Вакцинація, безпечний секс, гігієна харчування, миття рук, чиста вода та відповідальне вживання антимікробних препаратів — все це грає важливу роль у боротьбі зі стійкістю до антибіотиків.

Вакцинація

Регулярна імунізація — основа міцного здоров'я. Вакцини захищають від понад 25 хвороб, серед яких: кір, правець, менінгококова інфекція та черевний тиф. Вироблення імунітету після вакцинації допомагає уникнути захворювання без терапії антибіотиками.

Безпека харчування

Продукти тваринного походження можуть стати непридатними до їжі на будь-якому з етапів: під час забою чи збирання, переробки, зберігання, розподілу, транспортування та підготовки.

Недостатня увага до харчових продуктів може призвести до смертельно небезпечних захворювань. Вдосконалення освітньої бази у харчовій індустрії стане профілактикою появи багатьох інфекцій, а також допоможе знизити рівень резистентності до антибіотиків.

Чиста вода

Дотримання санітарних норм грає ключову роль у правильному функціонуванні системи охорони здоров'я. Недостатня санітарія може спричинити появу таких захворювань, як: холера, дизентерія, гепатит та інших кишкових інфекцій. Це загрожує загальній безпеці, а також збільшує ризики поширення інфекційних хвороб, спричинених мікроорганізмами з резистентністю.

Відкрита дефекація, неочищені стічні води та витік із локальних каналізаційних систем медичних установ призводять до викиду антибіотиків, резистентних патогенів та генів резистентності до природних резервуарів. Залишки від виробництва антимікробних препаратів також необхідно утилізувати задля зменшення ризиків забруднення та викиду небезпечних антимікробних речовин в екосистему. В Україні стічні води із закладів охорони здоров'я мають очищатися лише із лікарень, які спеціалізуються на наданні медичної допомоги інфекційним і фтизіатричним хворим.

Факт

У світі в 2016 році у чверті закладів охорони здоров'я були проблеми з водопостачанням, а 21% — не мали жодної з прийнятих форм санітарії.

Безпечний секс

Щодня в усьому світі реєструють випадки захворювання понад мільйоном інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Правильне та послідовне використання презервативів — один із найефективніших методів захисту від ІПСШ, включно з ВІЛ та гонореєю, які вже демонструють високий рівень резистентності до лікування.

Гігієна рук

Це один із найефективніших та найдоступніших способів зменшити розповсюдження стійких до антибіотиків мікроорганізмів. Особливо це стосується медичних закладів, де пацієнтам з ослабленою імунною системою легше інфікуватися стійкими до антимікробних препаратів мікроорганізмами.

Раціональне використання

Факт

У деяких країнах понад 40% інфекцій обумовлені бактеріями, стійкими до антибіотиків.
Резистентність бактерій до антибіотиків є природною частиною еволюції. Однак зловживання та надмірне використання антимікробних препаратів прискорює її розвиток.

Безвідповідальне вживання антибіотиків стосується як людей, які приймають препарати без призначення лікаря або для профілактики, так і тварин, яким люди дають антимікробні препарати, щоб пришвидшити ріст чи запобігти захворюванням.

Антибіотикорезистентність та інші захворювання

Наразі стійкість до антибіотиків вже стала причиною неспроможності лікування хвороб, у разі виникнення яких призначається довгострокова терапія, таких як: туберкульоз, малярія, ВІЛ та інфекції, що передаються статевим шляхом. ВООЗ продовжує ретельно стежити за ситуацією, оперативно реагуючи на нові резистентні мікроорганізми. У 2019-му організація опублікувала новий перелік рекомендацій щодо призначення антибіотиків та розробила класифікацію антимікробних препаратів AWaRe.

Туберкульоз

За оцінками ВООЗ, у 2014 році було зареєстровано близько 480 000 нових випадків мультирезистентності до двох найпотужніших протитуберкульозних препаратів. Стійкість до антибіотиків при туберкульозі з розширеною резистентністю (XDR-TB) була виявлена у 105 країнах.

Малярія

Станом на липень 2016 року стійкість збудників малярії до антимікробних препаратів першого вибору (на основі артемізиніну, комбінованої терапії, також відомої як АКТ) виявлено у 5 країнах: Камбоджі, Лаоській Народно-Демократичній Республіці, М'янмі, Таїланді та В'єтнамі. Якщо штами поширюватимуться на інші країни, то це стане серйозною проблемою та поставить під загрозу важливі наукові досягнення в боротьбі з малярією.
У 2010 році, 7% людей, які починали антиретровірусну терапію (АРТ) у країнах з низьким та середнім рівнями доходу, набули ВІЛ, що стійкий до АРТ. У країнах з високим рівнем доходу той самий показник становив 10–20%. Підвищення рівня резистентності ВІЛ має важливі економічні наслідки: противірусні препарати другого ряду в 3 рази дорожчі, ніж препарати першого; препарати третього ряду коштують у 18 разів більше.

ВІЛ

E. Coli

Стійкість бактерій кишкової палички до стандартного лікування антибіотиками з групи фторхінолонів на сьогодні широко поширена. В деяких країнах така терапія неефективна для понад половини пацієнтів.
Резистентність до препаратів першого ряду для лікування інфекцій, спричинених золотистим стафілококом, розповсюджена по всьому світу. Люди, інфіковані MRSA (метицилін-резистентним золотистим стафілококом), на 64% частіше гинуть від хвороби, ніж люди з інфекцією, що викликана чутливими золотистими стафілококами.

Пневмонія

Резистентність Klebsiella pneumoniae, поширеного типу кишкових бактерій, до антибіотиків групи карбапенемів (одна з найновіших груп антибіотиків) поширилася на всі регіони світу. Ці бактерії є основним збудником інфекційних хвороб, пов'язаних з наданням медичної допомоги (пневмонії, інфекції у новонароджених та пацієнтів інтенсивної терапії, інфекції крові). У деяких країнах через резистентність цей клас антибіотиків вже не діє на більш ніж половину Klebsiella pneumoniae, які викликали пневмонію.

Програма AWaRe — це глобальний план дій, що має стати основою для формування національних планів боротьби з антимікробною резистентністю. Також програма має допомогти до 2023 року вийти на встановлені показники: антимікробні препарати групи Access (доступу) повинні становити щонайменше 60% національного споживання. Дізнатися більше про нову класифікацію антибіотиків AWaRe можна тут, а ознайомитися з глобальним та національним планами різних країн можна тут.

Стафілококові інфекції

Наш сайт використовує файли cookie, які дозволяють зробити роботу з клієнтом більш точною і приємною
Добре, дякую
Close
Цей сайт розроблено в рамках інформаційної кампанії, що здійснюється Центром громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України та бюро ВООЗ в Україні.
This site was made on Tilda — a website builder that helps to create a website without any code
Create a website