A
W
A
R
E

Основні види антибіотиків, їх особливості, побічіні ефекти та протипоказання — конспект лікаря

Антибіотики — це препарати, які вбивають бактерії або зупиняють їхній розвиток, допомагаючи захисній системі організму протистояти захворюванню. Вони можуть не тільки атакувати клітинні стінки мікроорганізмів, а й впливати на їхній обмін речовин.

Поділ антимікробних препаратів на групи базується переважно на класифікації збудників інфекційних захворювань. Існують антибіотики з антибактеріальною, протипротозойною, протигрибковою і протипухлинною активністю. Ця активність не є постійною, з часом бактерії стають стійкими до препаратів — це явище називається резистентністю. Цей процес закономірний, однак безвідповідальне вживання антибіотиків значно його пришвидшує.

Основні групи антибіотиків

Лікар призначає при:
ангіні;
загостренні хронічного тонзиліту;
гострому середньому отиті;
синуситі
загостренні хронічного бронхіту;
позалікарняній пневмонії;
скарлатині;
інфекціях шкіри;
гострому циститі, пієлонефриті та інших бактеріальних інфекція

  Пеніциліни

  Особливості: малотоксичні антибіотики широкого спектра дії.

  Найчастіші побічні ефекти: алергічні реакції.

  Основні протипоказання: індивідуальна непереносимість.

  Що потрібно знати

  препарати цієї групи частіше за інші антибіотики викликають алергію. Можлива реакція відразу на кілька препаратів з цієї групи. При появі висипу, кропив'янки або інших проявів алергії припиніть прийом антибіотика і якомога швидше зверніться до лікаря;
  пеніциліни — одна з небагатьох груп антибіотиків, яку можна застосовувати вагітним жінкам і дітям з раннього віку;
  препарати, до складу яких входить амоксицилін, знижують ефективність протизаплідних таблеток.

  Що потрібно знати

  викликають алергію рідше, ніж пеніциліни. Але
  у людини з алергією на пеніцилінову групу антибіотиків може розвинутися так звана перехресна алергічна реакція на цефалоспорини
  можна застосовувати вагітним жінкам і дітям (для кожного препарату існують свої обмеження за віком). Деякі цефалоспорини дозволені з народження
  Найчастіші побічні дії: алергічні реакції, нудота, діарея. Основні протипоказання: індивідуальна непереносимість.

  Цефалоспорини

  Особливості: антибіотики широкого спектру дії. В основному застосовуються внутрішньом'язово і внутрішньовенно при пневмоніях і багатьох інших тяжких важких інфекціях в терапії, хірургії, урології, гінекології.

   Макроліди

   Лікар призначає при:
   бронхіті, пневмонії для людей старше 5 років
   ангіні
   загостренні хронічного тонзиліту
   гострому середньому отиті
   синуситі
   загостренні хронічного бронхіту
   кашлюку
    Особливості: антибіотики, що застосовуються в основному в формі таблеток і суспензій. Діють трохи повільніше, ніж антибіотики інших груп. Це пов'язано з тим, що макроліди не вбивають бактерії, а припиняють їх розмноження. Рідко викликають алергію.

    Найчастіші побічні ефекти: біль та дискомфорт у животі, нудота, діарея, алергічні реакції.

    Основні протипоказання: індивідуальна непереносимість.

    Що потрібно знати

    стійкість мікроорганізмів до макролідів розвивається досить швидко Тому не варто повторювати курс лікування препаратами цієї групи протягом трьох місяців.
    деякі з препаратів цієї групи можуть впливати на активність інших ліків, а також гірше засвоюватися при взаємодії з їжею. Тому перед застосуванням макролідів треба слідувати вказівкам лікаря та уважно читати інструкцію.

    Фторхінолони

    Лікар призначає при:
    гострому зовнішньому отиті
    синуситі
    загостренні хронічного бронхіту
    дизентерії
    сальмонельозі
    цитститі, пієлонефриті
    аднекситі
    хламідіозі та інших бактеріальних захворюваннях
     Особливості: потужні антибіотики, які призначають найчастіше при важких формах перебігу інфекції. Можуть порушувати формування хрящів, в зв'язку з чим протипоказані дітям і майбутнім мамам..

     Найчастіші побічні ефекти: алергічні реакції, болі в сухожиллях, м'язах і суглобах, біль і дискомфорт в животі, нудота, діарея, сонливість, запаморочення, підвищення чутливості до сонячних променів.

     Основні протипоказання: ндивідуальна непереносимість, вагітність, годування груддю, вік до 18 років.

     Важлива інформація для пацієнта

     фторхінолони для прийому всередину слід запивати повною склянкою води, а в цілому в період лікування пите не менше 1,5 л на добу.
     для повного засвоєння треба приймати препарати не менш ніж за 2 години до або через 6 годин після прийому антацидів (засобів від печії та лікування багатьох захворювань шлунку), препаратів заліза, цинку, вісмуту;
     важливо уникати потрапляння сонячних променів на відкриту шкіру під час застосування препаратів і протягом не менше 3 днів після закінчення лікування.
     Резистентність бактерій до антибіотиків вже набула статусу глобальної проблеми. Всьому виною — безвідповідальне та безконтрольне вживання антимікробних препаратів. Щоб не пришвидшувати розвиток резистентності, пам'ятайте, що антибіотики має призначати лише лікар. Дізнатися більше про явище резистентності можна тут, а прочитати більше про відповідальне вживання антибіотиків можна тут.
     Наш сайт використовує файли cookie, які дозволяють зробити роботу з клієнтом більш точною і приємною
     Добре, дякую
     Close
     Цей сайт розроблено в рамках інформаційної кампанії, що здійснюється Центром громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України та бюро ВООЗ в Україні.
     This site was made on Tilda — a website builder that helps to create a website without any code
     Create a website